Rose de Histria 0.75L
Detalii
Ce spun clientii
Descriere
ASOCIERI GASTRONOMICE:
Carne de curcan, fructe de mare, antreuri, salate, mâncăruri asiatice condimentate.
Pământ răscolit de ghearele șacalilor în goana după lună, petale de bujori smulși de vântul dinspre mare și zmee din pene albe plutind în derivă deasupra valurilor brăzdate de delfini.
Aici e Histria, în sud-estul sălbatic al Europei.
Un vin cu o culoare plăcută care ne duce cu gândul la pieliță unei piersici în pârg. Reîntâlnim în miros acea piersică însoțită de cireșe de mai și arome delicate de flori de iris. Nu este un vin intens aromat ci dimpotrivă fin și elegant. Palatinul este suplu și acid cu o ușoară notă tonică de coajă de portocală și o remanență medie. Un vin ideal pentru salate, fructe de mare și deserturi pe bază de fructe.
Am adus în gama Histria, Shyraz, un strugure ce oferă rezultate excelente pe solurile calcaroase ale Dobrogei. Fermentat cu drojdii sălbatice, la temperaturi joase, timp de 28 de zile, am obținut un vin ce impresionează prin eleganță.
